Vánoční Sedmihlásky s lidovými koledami

Vánoční Sedmihlásky s lidovými koledami

020523_61_235239Vyšlo na hudba.proglas.cz v prosinci 2012:

CD Sedmihlásky přináší dvě desítky lidových koled z Hodonínska, Nivnice, Strážnice, Hluku, Kopřivnice i Kyjova. Představujeme Vám celý projekt.

Sedmihlásky, to je cyklus lidových písní, které zpívají děti z různých koutů republiky se začal natáčet před dvěma lety.

Na TV Noe běží Sedmihlásky dvakrát denně. Vždy v neděli je premiéra a celý týden je stejná písnička v pravidelném čase opakována, aby se ji naučily všechny děti, které chtějí zpívat. Je to vlastně i takový výchovný program. Tvůrci chtěli, aby děti více zpívaly a hlavně, aby nezapomínaly na lidové písničky. Autorka projektu Eva Veselá dodává: „Nejlepší učitelé jsou přece děti. A když se pár dětí naučí třeba jen jednu novou písničku, tak tato práce má smysl.“

Vánoční Sedmihlásky vás okouzlí příjemnou atmosférou, pestrým prostředím, známými i méně známými koledami. Děti z různých koutů Moravy doprovází muziky Danaj, Strážničan, Varmužova cimbálová muzika, Šefranica (Hluk), Pramínky (Kopřivnice), Ostravička, Dúbravěnka a další. Vystupují Nivnička, Kuřátka, Děcka z Kunovic a mnoho malých solistů. Obdivovat můžete zimní varianty krojů zúčastněných dětí

Natáčelo se ve skanzenu ve Strážnici, v kostele v Dubňanech, Nivnici a Dolních Bojanovicích, ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti, ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, u Slovácké chalupy v Dolních Bojanovicích, v domcích v Hluku, v okolí Mistřína, ve Štramberku a dalších místech.

Vánoční Sedmihlásky potěší děti, které si rády zpívají, ale především rodiče a prarodiče, kteří by rádi svým dětem předali krásu vánočních lidových tradic.

Vánoční cédéčko je součástí celého projektu Semihlásky, které v současné době čítá na 90 lidových písní z Moravy, Slezska, ale i Čech. Celý soubor vychází na 4 DVD, které je doplněno texty všech písniček a bohatou fotogalerií dětí v lidových krojích. Kolekci je možné si zakoupit prostřednictním Tv Noe (www.tvnoe.cz) nebo přes Tonstudio Rajchman (www.tonstudio.cz).

Rozhovor s Evou Veselou, režisérkou Sedmihlásků:

Evo, jak se zrodil nápad na vznikl Sedmihlásků?

Moje dcera Lucie tehdy natáčela Zpívánky v České televizi v televizním studiu a já si říkala, že by bylo skvělé natáčet písničky v přírodě, s dějem, který by děti u televizních obrazovek více zaujal, aby si třeba písničky z okolí Hodonína zpívaly děti v Čechách a obráceně. Začala jsem pátrat po nějakých kontaktech a spřízněné duši, která by mi s nápadem pomohla. A protože nevěřím na náhody, Bůh tomu zřejmě chtěl, setkala jsem se s dramaturgyní televize Noe Mgr. Naděždou Urbáškovou, která je shodou okolností autorkou již zmíněných Zpívanek na České televizi. Byla nadšená stejně jako já, prý také někoho hledala, kdo by s nasazením začal s dětmi pracovat.

Slovo dalo slovo a základní kámen byl položen. Co bylo dál?

Pustili jsme se v Tonstudiu Rajchman ve spolupráci s TV Noe do prvních 16 dílů, které nazpívali finalisté hodonínské pěvecké soutěže Věneček z rozmarýnu Fanoše Mikuleckého. V Tonstudiu se natočil zvuk a obraz  jsme natáčeli v létě ve skanzenu ve Strážnici.

Jaká byla první natáčení?

Ani nevíš s jakým nadšením, elánem, až s jakýmsi adrenalinem jsem psala scénáře a učila děti chování před kamerou. Oslovila jsem také dětský soubor Dúbravěnka a s nimi jsme cvičili taneční pásma přímo pro dané písničky. Byl to úžasný čas, na který ráda vzpomínám, protože ty první písničky byly přece jen v něčem jiné. Nevěděli jsme totiž, jestli se náš nápad sejde s ohlasem diváků a jestli budou mít Sedmihlásky úspěch. V té době už Naďa Urbášková pracovala na znělce, která je podle mne naprosto úžasná. Už jsem ji tolikrát viděla a pokaždé se přistihnu, že se při ní usmívám.

Takže Sedmihlásky se osvědčily… .

Ano. Prvních šestnáct písniček se natočilo, sestříhalo, pak ještě koledy a my viděli, že  Sedmihlásky se líbí, že je to vlastně takový seriál zpívaných pohádek, kde jsou lidové kroje a krásná příroda skanzenů. Dnes je již natočeno přes 90 písniček z Hodonínska, Nivnice, Strážnice, Hluku, Strakonic, Olomouce, Ostravy, Kopřivnice, Kyjova a máme další a  další nápady a plány. Víš, já vlastně jen tvořím a učím děti písničky. Ale televize Noe se snaží, aby Sedmihlásky pokračovaly a to není rozhodně jednoduché. Jsme velmi vděční lidem, kteří jakkoli přispěli, ať už finančně nebo modlitbou k tomu, aby se mohlo točit dál. Dětem natáčení přineslo mnoho zážitků. podívaly se do velkého nahrávacího studia, zkusily si být herci a já jsem opravdu na všechny neskutečně pyšná.

Které muziky se na Sedmihláscích podílely?

Sedmihlásky nejsou jen moje zásluha. Velký podíl na tom mají vedoucí souborů, muziky, které doprovází i rodiče, kteří s nadšením přivádí své děti k natáčení.

Děti doprovází muziky Danaj, Strážničan, Varmužova cimbálová muzika, Šefranica (Hluk), Pramínky (Kopřivnice), Ostravička, Dúbravěnka, Lália, OLiNa, Muzikuša Vlastika Ondry, Prácheňáček (Strakonice), Klas (Olomouc) a Mladí Burčíci. Vystupují Nivnička, Kuřátka, Děcka z Kunovic a mnoho malých solistů.

Jak se dá takový projekt utáhnout finančně?

Snažíme se točit co nejúsporněji, protože Noe žije z darů, tak si vážíme každé korunky. Muziky doprovází zdarma, neproplácí se ani cesťáky do studia pro nahrávání zvuku, proto pak náš štáb vyjíždí natáčet do míst odkud jsou interpreti, aby se žádný peníz nepromarnil. Smekám před televizí, jak všechno zvládají. Jara Rajchman vlastně taky vstupuje do této práce tím, že zvuk se točí v rámci obrazu, neúčtuje se. Je vše spočítáno tak, aby se zaplatily náklady na štáb a cestu štábu. Pracujeme při natáčení vždy co nejúsporněji, vše mám dopředu vypracované, abychom se nezdržovali a na nic nezapomněli.

Jsem moc vděčná za nadšení všech účinkujících, protože neberou honoráře a o to je to možná srdečnější a my se vždy rádi vidíme a těšíme se na další spolupráci.

Co bys popřála Sedmihláskům do nového roku?

Moc bych přála TV Noe, aby Sedmihlásky neztratily svůj lesk, aby se líbily a samozřejmě děkuji všem lidem, kteří přispěli na tento projekt. Moc bych přála také dalším dětem, které by rády Sedmihlásky natáčely, aby se té možnosti dočkaly a těm, kteří už své písničky mají, bych chtěla vzkázat, že jsem neskutečně na všechny pyšná. Všichni totiž byli naprosto skvělí a profesionální. Věřím, že ti, kteří si některé DVD pořídí a podpoří tím tento projekt dětí, že nebudou litovat, že každého potěší na srdci i na duši.

Za rozhovor děkuje Helena Hájková

dramaturg: Naďa Urbášková

scénář: Eva Veselá-Slezarová, Naďa Urbášková

znělka: Naďa urbášková, Zdeňka Wolfová, Pavel Helebrant

produkce: Renata Skřivánková

režie: Eva Veselá_Slezarová

Přidat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *